Atletice se věnuje odmalička. Sport a běhání má v krvi a nevzdal se ho ani potom, co přestal závodit. Nyní se věnuje dětem. Nejen, že trénuje mladé nadějné atlety, ale pomáhá i dětem ve vyloučených lokalitách. Jaké jsou začátky atleta, co je na trénování nejlepší a co říká, jako profesionál, na chytrou vložku Miomove? Seznamte se s Richardem Chmelíkem…

Mohl bys ses nám nejdříve představit?
Jmenuji se Richard Chmelík a žiji v Havířově. Pracuji jako sociální pracovník v Armádě spásy – s dětmi ve vyloučené lokalitě. Sportu a atletice se věnuji už od svých deseti let.

Jak ses k atletice dostal, kdo tě k tomu dovedl?
K atletice jako takové, jsem měl vždycky blízko. Můj děda byl předsedou atletického klubu ve městě a můj otec za Havířov závodil. Takže jsem se kolem atletiky, vždycky “motal”. Začal jsem se tedy atletice věnovat, později závodit a nakonec i trénovat.

Jaké byly tvoje začátky a co je na nich nejtěžší?
Každý začátek je vždy náročný a běh rozhodně není výjimkou. Je mnoho věcí, které je třeba se naučit, a na které si musíš zvyknout. Já jsem třeba neměl koordinaci pohybu, a tím pádem, jsem neuměl pořádně běhat.

Co Ti, jako atletovi, pomáhalo se neustále zlepšovat?
Atletika je soutěž. Je zde velké množství konkurence a je opravdu těžké být nejlepší. Je to, ale zároveň, ta nejlepší motivace. Kdyby ale chytrá vložka Miomove existovala už tehdy, určitě by mi přišla vhod analýza těžiště, věděl bych přesně, kde dělám chybu a mohl bych se rychleji a efektivněji zdokonalovat.

Jaké jsou tvoje největší atletické úspěchy?
Můj největší úspěch byla účast na Mistrovství České republiky, kde jsem si vyběhal čtvrté místo.

Co je tedy dnes tvou největší motivací?
V dnešní době už nezávodím, naopak trénuji mladé svěřence. Ti jsou mojí největší motivací 🙂

Jak ses ke trénování dostal a jaké to je?
Byl to plynulý přechod. Od závodění k “trenéřině”. Své poznatky jsem získal od prvního trenéra Pavla Masláka a dále samostudiem a pozorováním.

Co je potřeba všechno správného úspěšného atleta naučit a jak se to dělá?
Je třeba ho naučit správné technice běhu, koordinaci pohybu a posilnění kotníků. Tlumení dopadu je základ pro kvalitní běh, neopotřebovávají se tolik kolena. To všechno je velmi důležité.

Co je na práci trenéra nejtěžší, naopak co nejlepší?
Skloubit trénink, tak, aby svěřenci dosáhli úspěchu. Nejlepší je potom špička ledovce – ten kýžený úspěch.

Jaká je fyzická kondice dnešních dětí?
Upřímně, dost špatná. Dětem absolutně schází pohybová gramotnost.

Slyšel jsi o projektu Miomove? Jaký je tvůj názor a jaké jsou, podle tebe, jeho největší výhody?
Ano, za mě, je to dobrá věc. Je důležité si uvědomit, jak běháme, abychom mohli pracovat na své technice a běháním svému zdraví prospívali, a ne naopak. Mnoho lidí v dnešní době běhá, ale jen malé procento z nich vědí, jak na to. Myslím, že tohle je skvělý projekt pro začínající běžce a nadšence zdravého životního stylu, kteří chtějí kladně ovlivnit své zdraví a život.